Grade 7/8 Girls Volleyball

 Grade 7/8 Girls Volleyball

Please note the 7/8 RECREATION league will play Triple Ball in 2020
2020 Competitive Commissioner: Jill Alcorn, PCS

2020 Recreational Commissioner: Owen Summers, John Stubbs
*Parents please contact your team coach or school AD for questions regarding the league.
Coaches Handbook
Volleyball Rules
Volleyball Scoresheet 3 Sets
Volleyball Scoresheet 2 Sets
Tripleball Rules – updated 2020
Tripleball Scoresheet 
EXAMPLE Tripleball Scoresheet

  • Refer to coach’s handbook on the LIMSSA website for complete league information.  Please read and follow guidelines
  • In general, stick to the rules, but any modifications must be agreed on by all parties: both coaches and referee.
  • First games start at 3:45 pm sharp – Games should be finished by 6 pm.  Please have gym ready.  Each team will play a set of two games, played to 25 points, win by 2, no cap.
  • Posting signs labelling court 1 & 2 and including a schedule of games at each score table is helpful to keep things running smoothly and track scores.
  • All schools please report scores to Commissioner via e-mail by the end of the next day.
    • Host schools, please report date, location, opposing teams and scores  all games for confirmation.  Keep a copy of the score sheet from each match played until the end of the season in case of disputes.
  • Attitudes of fair play must prevail. There should be no running up of scores. If the game is lopsided, coaches will meet to discuss options  between games.
    Host school is listed in Bold
    First (Home) named team in chart below is #1.
    2nd named team is #2.
    3rd named team is #3.
    4th named team is #4.3 Teams:
    Court 1
    1 vs 2
    2 vs 3
    3 vs 14 Teams:
    Court 1          Court 2
    1 vs 4             3 vs 2
    1 vs 3             4 vs 2
    3 vs 4             2 vs 1

2020 Grade 7/8 Girls Volleyball Competitive Schedule

POOL A POOL B
1. Arbutus 1. Spencer 2
2. Bayside Black 2. St. Margarets
3. Cedar Hill 3. Central 1
4. Central 2 4. Colquitz Blue
5. Colquitz White 5. Dunsmuir
6. GNS 6. Glanford
7. PCS Blue 7. Royal Oak Green
8. Gordon Head 8. St. Andrews
9. SMUS 9. Lansdowne
10. Royal Oak Black 10. PCS Red
11. Royal Oak Blue 11. Bayside Grey
12. Spencer 1 12. Bayside Blue

Host School is in Bold

POOL A Site 1 Site 2 Site 3 Site 4
Week 1
Jan 29
@ Bayside Black
Arbutus
Cedar Hill
Central 2
@ Colquitz White
GNS
Gordon Head
Royal Oak Blue
@ Spencer 1
PCS Blue
SMUS
Royal Oak Black
Week 2
Feb 5
@ Royal Oak Blue
Arbutus
PCS Blue
@ Gordon Head
Bayside Black
Royal Oak Black
@ Cedar Hill
SMUS
GNS
@ Colquitz White
Central 2
Spencer 1
Week 3
Feb 12
@ GNS
Arbutus

Spencer 1
@ SMUS
Colquitz White

Bayside Black
@ Royal Oak Black
Cedar Hill

Royal Oak Blue
@ Gordon Head
PCS Blue 

Central 2
Week 4
Feb 19
@ Arbutus
Colquitz White

Royal Oak Black
@ PCS Blue
Bayside Black 

GNS
@ Cedar Hill
Gordon Head

Spencer 1
@ SMUS
Central 2

Royal Oak Blue
Week 5
Feb 26
@ SMUS
Arbutus

Gordon Head
@ Royal Oak Blue
Bayside Black

Spencer 1
@ PCS Blue
Colquitz White

Cedar Hill
@ Central 2
GNS

Royal Oak Black
Mar 4 Playoffs

 

POOL B Site 1 Site 2 Site 3 Site 4
Week 1
Jan 29
@ Central 1
Spencer 2

St. Margarets
Colquitz Blue
@ Dunsmuir
Glanford

Royal Oak Green
Lansdowne
@ St. Andrews
PCS Red

Bayside Grey
Bayside Blue
Week 2
Feb 5
@ Lansdowne
Spencer 2

St. Andrews
@ PCS Red
St. Margarets

Royal Oak Green
@ Glanford
Bayside Grey

Central 1
@ Bayside Blue
Colquitz Blue

Dunsmuir
Week 3
Feb 12
@ Glanford
Spencer 2

Bayside Blue
@ Dunsmuir
Bayside Grey

St. Margarets
@ PCS Red
Central 1

Lansdowne
@ Colquitz Blue
St. Andrews

Royal Oak Green
Week 4
Feb 19
@ Dunsmuir
Spencer 2

PCS Red
@ St. Margarets
St. Andrews

Glanford
@ Central 1
Royal Oak Green

Bayside Blue
@ Bayside Grey
Colquitz Blue

Lansdowne
Week 5
Feb 26
@ Bayside Grey
Spencer 2

Royal Oak Green
@ Lansdowne
Bayside Blue

St. Margarets
@ St. Andrews
Dunsmuir

Central 1
@ Colquitz Blue
Glanford

PCS Red
Mar 4 Playoffs

2020 Grade 7/8 Girls Volleyball Competitive Playoffs

Weds March 4th Court 1: Court 2: Final Results:
Site 1: Royal Oak
Best of 3
A1: ROMS Blue
A2: ROMS Black
B1: ROMS Green
B2: Central 1
Game 1: (A1) vs (B2)
Game 3: Loser 1 vs Loser 2
Game 2: (B1) vs  (A2)
Game 4: Winner 1 vs Winner 2
1st. ROMS Blue
2nd. ROMS Green
3rd. ROMS Black
4th. Central 1
Site 2: Gordon Head
A3: G. Head
A4: C. Hill
B3: Bay Grey
B4: PCS Red
Game 1: A3 vs B4
Game 3: L1 vs L2
Game 2: B3 vs A4
Game 4: W1 vs W2
5th. Gordon Head
6th. Bayside Grey
7th. PCS Red
8th. Cedar Hill
Site 3: Arbutus
A5: Arbutus
A6: Bay Black
B5: Bay Blue
B6: Col Blue
Game 1: A5 vs B6
Game 3: L1 vs L2
Game 2: B5 vs A6
Game 4: W1 vs W2
9th. Bayside Black
10th. Arbutus
11th. Colquitz Blue
12th. Bayside Blue
Site 4: Lansdowne
A7: Col White
A8: PCS Blue
B7: Lansdowne
B8: Dunsmuir
Game 1: A7 vs B8
Game 3: L1 vs L2
Game 2: B7 vs A8
Game 4: W1 vs W2
13th. Lansdowne
14th. Dunsmuir
15th. PCS Blue
16th. Colquitz White
Site 5: SMUS
A9: SMUS
A10: Central 2
B9: Spencer 2
B10: St. Marg
Game 1: A9 vs B10
Game 3: L1 vs L2
Game 2: B9 vs A10
Game 4: W1 vs W2
17th. Central 2
18th. St. Margarets
19th. SMUS
20th. Spencer 2
Site 6: Spencer
A11: GNS
A12: Spencer 1
B11: Glanford
B12: St. Andrews
Game 1: A11 vs B12
Game 3: L1 vs L2
Game 2: B11 vs A12
Game 4: W1 vs W2
21st. Spencer 1
22nd. St. Andrews
23rd. GNS
24th. Glanford

2020 Grade 7/8 Girls Volleyball Competitive Results

League Results

 

2020 Grade 7/8 Girls Volleyball Competitive Coaches’ List

*Please inform the commissioner, athletic coordinator, coach and the athletic director of both teams of any changes or cancellations and please ensure you have verification of message being received by the other team.

 

Pool A  Pool B 
Arbutus
mpeddie@sd61.bc.ca (AD)
cmawson@sd61.bc.ca 
Spencer 2
bncyr1@gmail.com
Bayside Black
estoehr@saanichschools.ca
St. Margaret’s
dscott@stmarg.ca 
Cedar Hill
phayes@sd61.bc.ca (AD)
ksimons@sd61.bc.ca
rgraham@sd61.bc.ca   
Central 1
rduval@sd61.bc.ca (AD)
kellychiang5@hotmail.com 
Central 2
rduval@sd61.bc.ca (AD)
j_harvey@outlook.com
Cam.Smith@forces.gc.ca 
Colquitz Blue
karimmer@sd61.bc.ca (coach/AD)
Colquitz White
karimmer@sd61.bc.ca (AD)
kboyd@sd61.bc.ca
mr.nguyen@shaw.ca   
Dunsmuir
mcaldwell@sd62.bc.ca (AD)
jdoyle@sd62.bc.ca   
GNS
adoerksen@mygns.ca (AD)
eharris@mygns.ca
Glanford
jdevlin@sd61.bc.ca (AD/coach)
Gordon Head
ADemedeiros@sd61.bc.ca   
cnelson@sd61.bc.ca 
ROMS Green
imenzies@saanichschools.ca (AD)
jillibeanjoy77@gmail.com
bandmwaller@shaw.ca
ROMS Blue
imenzies@saanichschools.ca (AD)
grscoach@hotmail.com   
Lansdowne
tschroeder@sd61.bc.ca (AD)
meenasran@hotmail.com 
ROMS Black
imenzies@saanichschools.ca (AD)
Mtoakley@shaw.ca 
PCS Red
jill.alcorn@pacificchristian.ca
pacificvball@gmail.com   
PCS Blue
jill.alcorn@pacificchristian.ca
pacificvball@gmail.com  
St. Andrew’s
fuji@topspinvball.com 
SMUS
Jackie.cunningham@smus.ca
ross_jo@hotmail.com 
Bayside Grey
swhite@saanichschools.ca
barry@momentumvolley.com 
Spencer 1
labilous@sd62.bc.ca 
Bayside Blue
sisbister@saanichschools.ca    

 

2020 Grade 7/8 Girls Tripleball Recreational Schedule

There are 21 teams in the recreational league in a 3 week schedule.
The Host School provides the Minor Officials.

(Home Team is #1     2nd named team is #2     3rd named team is  #3     4th named team is #4)

3 Teams: Each team will play two matches.
The schedule accounts for 5 minutes to move and set up for the next match.

Court 1
3:45 – 4:15 pm            1 vs 2
4:20 – 4:50 pm            2 vs 3
4:55 – 5:25 pm            3 vs 1

4 Teams: Each team will play three matches.
The schedule accounts for 5 minutes to move and set up for the next match.

Court 1             Court 2
3:45 – 4:15 pm             1 vs 4               3 vs 2
4:20 – 4:50 pm             1 vs 3               4 vs 2
4:55 – 5:25 pm             3 vs 4               2 vs 1

Week 1: Wednesday, Janauary 29, 2020
Host School in Bold

Site 1 Site 2 Site 3 Site 4 Site 5 Site 6
John Stubbs 8
Journey 2
John Stubbs 6
Journey 1
Arbutus
Selkirk
John Stubbs 7
SMUS
St. Margarets
Monterey
Dunsmuir 3
Brookes
Royal Oak
Shoreline
North Saanich 2
Rockheights
North Saanich 1
Colquitz
Cedar Hill
Brodeur
Lansdowne
Central
Cathedral
Dunsmuir 1


Week 2: Wednesday, February 12th, 2020
Host school in Bold

Site 1 Site 2 Site 3 Site 4 Site 5 Site 6 Site 7
Shoreline
John Stubbs 8
Dunsmuir 1
Rockheights
John Stubbs 7
Journey 2
Journey 1
Brookes
Dunsmuir 3
Selkirk
Cathedral
Monterey
Arbutus
Royal Oak
North Saanich 2
Cedar Hill
Central
Brodeur
Colquitz
Lansdowne
St. Margarets
SMUS
North Saanich


Week 3: Wednesday, February 26th, 2020

Host school in Bold

Site 1 Site 2 Site 3 Site 4 Site 5 Site 6
John Stubbs 7
Central
Cathedral
John Stubbs 8
Cedar Hill
SMUS
Selkirk
Brodeur
Dunsmuir 1
North Saanich 1
Journey 1
Dunsmuir 3
Colquitz
Journey 2
Brookes
North Saanich 2
St. Margarets
Shoreline
Royal Oak
Arbutus
Lansdowne
Rockheights
Monterey

 

2020 Grade 7/8 Girls Volleyball Recreational Coaches’ List

School Coach(es) email
Arbutus Rob Parker rgparker@sd61.bc.ca
Brookes Todd Turkington tturkington@westshore.brookes.org
Cathedral James Rhodes james.rhodes@cathedralschool.ca
Cedar Hill Carter Giesbreccht CGiesbrecht@sd61.bc.ca
Central Christopher Murphy christophermurphy@shaw.ca
Colquitz Brianne Irvine birving@sd61.bc.ca
Dunsmuir 1 Megan Caldwell mcaldwell@sd62.bc.ca
Dunsmuir 3 mcaldwell@sd62.bc.ca
John Stubbs 8 Owen Summers osummers@sd62.bc.ca
John Stubbs 7 Mathieu Laframboise mlaframboise@sd62.bc.ca
Journey 1 T. Lennox tlennox@sd62.bc.ca
Journey 2 Zac Vine zvine@sd62.bc.ca
Lansdowne Rebecca Craigie  rcraigie@sd61.bc.ca
Monterey Maddy Knott manhattan.knott@gmail.com
North Saanich 1 Jessica Pires jpires@saanichschools.ca
North Saanich 2 Sandi Johnson sjohnson@saanichschools.ca
ktimmermans@Saanichschools.ca.
ROMS Kathryn Kreiser kkreiser@saanichschools.ca
Selkirk Brian brian@selkirkmontessori.ca
Rockheights Mat Smith masmith@sd61.bc.ca
Shoreline Jen Adamson jadamson@sd61.bc.ca
St. Margarets Emma Glascow eglascow@stmarg.ca
SMUS Jackie Cunningham Jackie.cunningham@smus.ca
Victor Brodeur Gabriel Bettey gabriel_bettey@csf.bc.ca

 

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.